Andre projekter
Marie Holst har arbejdet på væveværkstedets computerstyrede TC2-væv med projektet Relief, hvor hun har eksperimenteret med at skabe en reliefvirkning og en illusion af dybde i den todimensionelle vævede flade.
I træ- og metalværkstedet har Ana Pavlovic arbejdet på store træmoduler, der skal udgøre rammen for en udstilling på Inter Arts Center i Malmø. Med temaet migration tager udstillingen udgangspunkt i situationen, som kvindelige migranter befinder sig i i nutidens Europa.
I Grafikværkstedet undersøger billedkunstner Jørgen Tang Holbek det udtryksmæssige potentiale i en litografisk teknik, som han lærte for et par år siden. Ved at behandle stenen efter en særlig metode, der blandt andet indebærer brug af citronsyre, kan han opnå et impressionistisk, pointillistisk udtryk i… Læs mere