Andre projekter
I Lille fotoværksted har fotografen Albert Elm scannet billeder og klargjort filer til udgivelsen af sin fotobog What sort of life is this, der udkommer på forlaget The Ice Plant i starten af 2017.
Til udvikling af soloudstillingen Vi har været her før har Birk Thomassen opholdt sig i det store fotostudie og it-rummet på Statens Værksteder. Projektet drager paralleller til cruising-kulturen, både som den har set ud for årtier tilbage, men også som den tegner sig i dag.
Tinne Zenner og Eva La Cours projekt, Arctic Stations, tager udgangspunkt i en fælles rejse til øen Qeqertarsuaq i det vestlige Grønland. Indtil 1953 var øen Danmarks administrative hovedsæde for Nordgrønland. I dag er den tidligere administrationsbygning blevet til et kulturhistorisk museum, Københavns Universitet har… Læs mere