Jette Gemzøe vævede 6 baner á 3,4 x 0,86 m til væggene på Undervisningsministeriets gange. De blev vævet i dobbeltvævning på 16 skafter. Efter vævningen trykkede hun farve på vægtæpperne på det store trykkebord.
Andre projekter
Da Catherine vandt Time to Design-prisen med projektet Fade, fik hun et ophold i SVKs Tekstilværksted. Her ville hun producere en kollektion af tekstildesign til indendørs brug. Hun begyndte med hængende belysningselementer, men det skulle hurtigt vise sig, at Tekstilværkstedets store dimensioner indbød til at skalere op i størrelse. Hun endte derfor… Læs mere
Hannah Heilmann har på metalværkstedet arbejdet med en serie skulpturer baseret på nogle gamle støbejernsvinduer fra københavnske tage og en landsbykirke. Vinduerne har alle fået en slags stativer i båndmetal, hvilket giver dem karakter af scenografiske sætstykker.
På træværkstedet er designer Miriam Brostrøm ved at udføre prototyper på en stol og en bedeskammel. Prototyperne er en del af en større udsmykningsopgave, hun og væver Berthe Forchhammer laver til Ølsted Kirke.