Andre projekter
Billedkunstner Nanna Lysholt-Hansen arbejder i Atelieret på plan 3 med et projekt til Sculpture by the sea, et værk, som skal placeres ved Ballehage Strand. Nanna bygger og tester på SVK en model af et strandhus, som skal fungere som hulkamera, camera obscura og som… Læs mere
Mette Ussing er tilbage på SVFK for at printe billeder fra Nepal, taget i perioden 1972-74, og nyere billeder af selvsamme steder. Billedserien skal sætte opmærksomhed på tid – hvad tid gør ved folket, miljøet og arkitekturen.
Til en udstilling ved PAD London i 2022 har tekstilkunstner, Signe Emdal, produceret værket Tara21. Værket er repræsenteret af Galerie Maria Wettergren og produceret i teknikken “Touch”, som Emdal har udviklet under et residency-ophold på Island tilbage i 2018.