Andre projekter
De kulinariske anretninger er blevet til skygger i Peter Nansen Scherfigs serie af skærebrættryk. Med omhyggelig påføring af tryksværten arbejder han med det vanskelige sorte papir, hvor motivernes skygger træder frem fra underlaget.
I atelieret på plan 3 har Tilde Bay Kristoffersen konstrueret den første af sine kvindelige giganter til projektet Hyperion. Over en bredskuldret stålkonstruktion monterer hun en strittende vævning af hvidlerspigge og blanke glasperler, der skal give den gravide gigant en skovbundsflade.
Tyra Dokkedahl, Frida Sophie Vang Petersen, Victor Fayard Gammelgaard og Thais Espersen er de fire arkitekter, som sammen arbejder på boligprojektet ‘Relative regler’. Jan. 2015 Projektet er baseret på en fællesskabstanke og en fleksibilitet til at indrette sig efter det enkelte menneskes behov. Det hele begyndte… Læs mere