Udstillingsprojekt til Kronborg Slot, “Arvestykker”, 24. april til 24. august 2008
Andre projekter
Anna Haaning har arbejdet på grafisk værksted og serigrafi med en serie af cyanotypier på silke, som skal udstilles på Heirloom i foråret 2025.
På SVKs grafiske værksted eksperimenterer Vibeke Jerichau med farvetryk ved brug af fotogravureteknikken. Maj 2015 Vibeke Jerichau arbejder på projektet ” Flerfarvet fotogravure” med henblik på at udfordre og blive fortrolig med farvefotogravureteknikken til et kommende udstillingsprojekt samt til deltagelse i udstillingsdelen af IMPACT 9… Læs mere
En lys egetræsbordplade, med elegant afrundede kanter, hviler på fire massive ben. Navnet er Bigfoot og spisebordet er skabt af den danske møbeldesigner, Maria Bruun, der insisterende gør opmærksom på materialet i et bombastisk formsprog.