Vævning af tekstiler til teaterforestillingen “Marie Krøyer – Blodets bånd” – opført på SVKH i september 2008.
Andre projekter
Mogens Toft arbejder på en stol til Snedkernes Efterårsudstilling 2012. Stolen består af et gennemgående rørforløb i rustfrit stål. -Ét langt rør formet som en spejling, så siderne er hinandens diametrale modsætning. En tværgående stang udgør det bærende element, hvorpå sædeskallen figurerer vægtløst. Sæde og ryg… Læs mere
Omdrejningspunktet for Bjarke Ballisagers arbejde på Statens Værksteder er en serie modulære skulpturelle møbler. Igennem et ophold på træværkstedet har han arbejdet på at udvikle og undersøge værker, der udfordrer den konventionelle opfattelse af møbler.
I Konserveringsværkstedet på SVFK har Filiz Kuvvetli arbejdet på konserveringen af Emil Westmann Herts kunstværk ‘Telt’.