Under sit ophold på Statens Værksteder vil Merete Erbou Laurent arbejde videre med sine håndvævede tæpper og løbere (ses bl.a. i Crafts Collection 13, 09) i en eksperimenterende retning. Det skal ske ved at anvende nye teknikker og teknologier, der kan bringe tæpperne ind i en konceptuel, kunstnerisk kontekst.
Andre projekter
Billedkunstner Arendse Krabbe har sammen med Anja Boserup og Caroline Wegener udarbejdet en permanent Cypressansesti til Frederiksdal skov.
Under titlen Echo arbejder smykkekunstner Josefine R. Smith med sine hænder og håndværket som udgangspunkt for store smykker i træ, zink, kobber og stål til en udstilling i München. Hun gentager, forskyder og forvrænger de samme former i forskellige materialer. Ligesom lyd reflekteres fra en… Læs mere
”Gennemgang” er et stedsspecifikt bestillingsværk til udsmykning af knudepunktet i Seminariehuset i Ribe. Jun. 2015 Rasmus Bækkel Fex arbejder i et krydsfelt mellem konceptuel møbeldesign og kunsthåndværk, og er på den baggrund blevet udpeget af Statens Kunstfond til at skabe et stedsspecifikt værk som donation… Læs mere