Under sit ophold på Statens Værksteder vil Merete Erbou Laurent arbejde videre med sine håndvævede tæpper og løbere (ses bl.a. i Crafts Collection 13, 09) i en eksperimenterende retning. Det skal ske ved at anvende nye teknikker og teknologier, der kan bringe tæpperne ind i en konceptuel, kunstnerisk kontekst.
You May Also Like
På træværkstedet har Mika Katharina Friis fremstillet en hybrid mellem bænk og trappestige. Den går under navnet Étape II, og er en videreudvikling af Étape, der blev designet og bygget til Snedkernes Efterårsudstilling 2015.
I konserveringsværkstedet har Karin Wegener Tams sommeren over arbejdet på at restaurere forskellige billeder fra højskolen Marielysts private kunstsamling. Sep. 2015 Kunstsamlingen på højskolen Marielyst er opbygget af højskolens tidligere forstander Jørgen Geisler. Den rummer værker af danske kunstnere hovedsagligt fra perioden 1918-1950. Karin har… Læs mere
I atelier plan 2 har billedkunstner, Soley Ragnarsdottir, færdiggjort en lang række hængende øjenskulpturer til en kommende soloudstilling på Overgaden. Ragnarsdottir deltager i INTRO – Overgadens postgraduate program med fokus på best practise.