Andre projekter
I Væveværkstedet arbejder Mette Høyen Andersen med kunstnerisk forskning og videreudvikling af sit billedkunstneriske arbejde med vævning.
SAKYU er en bred bænk i daybed-format udført i oregonpine. Overfladen er bearbejdet i et tredimensionelt mønster ved hjælp af CNC-fræser. ‘Sakyu’ er det japanske ord for ‘sandklit’. Det bølgede mønster, som opstår i sandklitter er sinuskurver, der kan beregnes matematisk og som findes mange… Læs mere
Anne Damgaard har haft 5 ugers udviklingsophold i tekstilværkstedet til at eksperimentere med rammetryk med remazolfarver. Hun var på tryk-kursus på Statens Værksteder i efteråret 2023 og søgte herefter et ophold for at kunne fordybe sig mere i teknik og udtryk.