Andre projekter
Omdrejningspunktet i Annes praksis er hele, friske træstammer. Hun er inspireret af, hvordan skovens træer langsomt vokser. En efter en opstår endnu en årring i stammen, hvorfra nye grene vokser ud. Denne sekvens af tilføjelser markerer tidens gang.
Agnete Bertram er inviteret til at deltage i gruppeudstillingen Stilleben på Kunstbygningen i Vrå. Udstillingen spiller op imod samlingens værker, der omhandler opstillinger. Til udstillingen vil jeg skabe et billedtæppe, der er inspireret af en af Sven Engelunds opstillinger, der også kan opleves på udstillingen.… Læs mere
I keramikværkstedet har pottemager og designer Michael Geertsen udfordret sin keramiske praksis med nye glasurtyper, skrøbeligt porcelæn og større skala. De nye værker skal udstilles på Jason Jaques Gallery i New York i 2017.