Kumi Machida opholder sig i Danmark i forbindelse med et studieprogram for japanske kunstnere. Hendes værker kan ses på Louisianas udstilling “Manga! images from Japan”. I forbindelse med opholdet skal hun desuden udstille på Vendsyssel Kunstmuseum og det grafiske værksted i Hjørring. Hun deltager desuden i diverse workshops.
Andre projekter
På SVFK har møbeldesigner Anne Brandhøj skabt 50 ud af 100 unikke kompositioner af sammensatte elementer i træ til en soloudstilling hos TABLEAU i Store Kongensgade. Her vil elementerne figurere frit balancerende som piedestaler eller væghængt i form af hylder.
Mihkel Pajuste og Mariliis Kundlas ophold på Statens Værksteder begyndte med at se bort fra deres traditionelle og rationelle arbejdsformer for at udfordre sig selv med visuelle eksperimenter til en udstilling under 3daysofdesign. Sep. 2020 Vores eksperimenter handlede om at finde et samspil mellem dagslys… Læs mere