Kumi Machida opholder sig i Danmark i forbindelse med et studieprogram for japanske kunstnere. Hendes værker kan ses på Louisianas udstilling “Manga! images from Japan”. I forbindelse med opholdet skal hun desuden udstille på Vendsyssel Kunstmuseum og det grafiske værksted i Hjørring. Hun deltager desuden i diverse workshops.
Andre projekter
I SVK’s konserveringsværksted har konservator Lin Spaabæk arbejdet på restaureringen af 10 fugtskadede jubilæumsmalerier fra Carlsberg Museum. Da malerierne i sin tid blev udført, blev de ikke tillagt særlig stor betydning i hverken historisk vidnesbyrd eller værdi. Derfor blev de lavet i billige, hurtigt forgængelige… Læs mere
Billedkunstner Trine Boesen har under sit ophold i Turboladen på SVK kastet sig ud i det helt store format. Hendes stjerneformede værkinstallation, The Grand Cabinet, er en 3-dimensionel konstruktion, skabt til Centralsalen på Trapholt Museum. Værket er en del af Boesens soloudstilling “New Resort”. Aug.2014 Med… Læs mere
På Statens Værksteder for Kunst har Benedikte Bjerre samlet og omdefineret en række eksisterende store skulpturelle værker til en ny form i forbindelse med sin soloudstilling på Kunstverein Göttingen i Göttingen, Tyskland.