Andre projekter
Med udgangspunkt i et ophold i Vestaustralien arbejder Michelle Eistrup i SVK’s fotoværksted på video- og fotoværker til to forskellige, men sammenhængende udstillinger. Centralt for hendes arbejde er undersøgelsen og forskydningen af forholdet mellem, hvad der er synligt, og hvad der er usynligt – både… Læs mere
I Frederiksholms atelier har Klaus Lindbak eksperimenteret med materialer og teknikker for at finde frem til en optimal arbejdsmetode med papirpulp og enkaustik.
Billedkunstner, Hardy Brix, udfører aftryk af forskellige plantematerialer med akvarelfarve. Hans naturprint er en videreudvikling af det arbejde, han påbegyndte under en rejse til Svalbard, hvor han eksperimenterede med iceprints.