Danske Lise Autogena og engelske Joshua Portway skal udføre et værk til udstillingen Rethink på Nikolaj Udstillingsbygning i forbindelse med klimakonferencen.
Andre projekter
Da Michala Norup kom for at arbejde i fotoværkstedet og mørkekammeret på Statens Værksteder for Kunst, havde hun forestillet sig, at hun skulle lave nogle meget lyse billeder til udstillingen på KIKshh kunst i Kapellet i Sct. Hans Have i Roskilde. -Et udstillingssted med en… Læs mere
I’m Sticking With You har været udstillet på Clausens Kunsthandel. Projektet bestod af grafik (træsnit) og skulptur (bemalet træ).
Et spekulativt designprojekt – i form af en specialdesignet bænk til samtale mellem menneske og fugl – undersøger, hvordan man gennem design kan skabe relationer på tværs af arter.