Andre projekter
Signe Fensholt arbejder i det Lille lerværksted på en række keramiske tableauer i porcelæn. Projektet undersøger samspillet mellem to formgivningsprincipper: det intenderede design og den selvskabte form.
Keramisk formgiver, Ane-Katrine von Bülow, og kunstner, PhD arkitektur og civilingeniør, Anja Bache, arbejder på et fælles udstillingsprojekt, Ornamental Play til galleri Oxholm i København. Ane-Katrine arbejder kompromisløst med at udfordre keramiske materialer og konstruktioner, indenfor kunsthåndværkets skala og objekttyper. Anja har som kunstner, forsker… Læs mere
I forbindelse med sin kommende duo-udstilling, med Lukas Danys på Simian i København, har Jan S. Hansen udviklet og produceret værker i metal- og træværkstedet.