Andre projekter
Strikdesigner Marianne Johnstad-Møller arbejder i atelieret ved Tekstilværkstedet på en serie lysende strikkede objekter. Projektet tager afsæt i en strikket lysgople, som hun udstillede på Biennalen for Kunsthåndværk og Design i 2011, samt i en større samling af blonder udfærdiget i forskellige teknikker. ”Spindelvæv ser… Læs mere
Maiken Stæhr har arbejdet i metalværkstedet i forbindelse med en udstilling til Cantina i Aarhus, vinteren 2025. Under sit ophold har hun dels bearbejdet med gamle markredskaber og dels udviklet en nyfortolkning af den klassiske vejrhane.
Til udstillingen ‘Distant Sky’ hos det kunstnerdrevne udstillingssted OK Corral har Rune Bering konstrueret en række skulpturelle monumenter fra en alternativ fortid. Værkerne er aftryk af fysiske komponenter fra digitale enheder og dermed en slags fremtidige fossiler.