Andre projekter
I Turboladen på Statens Værksteder har Silas Inoue arbejdet på en soloudstilling til Horsens Kunstmuseum med titlen Lower Lifeforms. Titlen udspringer af Inoues grundlæggende interesse for at arbejde med levende organismer.
I grafikværkstedet står lyset ind af skråvinduet og rammer Maya Peitersen, der kigger indgående på en tavle med helt blanke stykker papir. Helt blanke, ser det ud til, men går man nærmere, kan man se prægninger, der skaber skygger og abstrakte former i papiret. På… Læs mere
Designer Peter Johansen har arbejdet på tre forskellige projekter – alle med enkle konstruktioner og materialernes egenskaber i centrum. Som Peter selv formulerer det: ”Det er i grænselandet mellem funktionen og konstruktionen, at magien for mig opstår.”