Fotograf Lars Schwander skal arbejde på en række kunstnerportrætter til en udstilling på Rosphoto, State Russian Centre of Photography i Skt. Petersborg. Under sit ophold benytter han mørkekammeret til analogt fotoarbejde. Udstillingen i Rusland vil finde sted i juli 2010.
Andre projekter
Med ‘Det materielle fotografi’ ønsker Christine Clemmesen at fremhæve det, der karakteriserer et fotografi på den ene side som proces og på den anden som objekt.
Bissenbakkers ophold på indfarvningsværkstedet har handlet om afblegning af ægte gulvtæpper. Gulvtæpperne er en del af udstillingen ‘Staring at the Sun’ på Magenta Gallery. Udstillingen tager udgangspunkt i maleri, og gulvtæpperne undergår den samme proces, som malerierne, der er afbleget med natriumdithionit.