Andre projekter
Tekstildesigner Laura Kirk er netop ved at lægge sidste hånd på to vævede værker, en slags rumlige collager, som er en kunstnerisk videreudvikling af hendes afgangsprojekt fra 2016, hvor hun udviklede en konceptuel interiørkollektion til gulv, væg og loft.
’Tid forskudt’ er arbejdstitlen på de 10 kobbertryk, som Olha-Anna Kapustiak har arbejdet med i det grafiske værksted. Titlen refererer til tidslige og rumlige opfattelser af vægt, angreb og fratagelse af ejendele.
Billedkunstner Jens Bohr har i det grafiske værksted på SVK skabt otte litografier til to forskellige udstillinger, han er repræsenteret på her i begyndelsen af året: kunstnersammenslutningen Corners årlige udstilling på Sophienholm og gruppeudstillingen El Dorado på SAK i Svendborg.