Andre projekter
Med “rammen” som udgangspunkt, men ikke nødvendigvis endestationen, forsøgte Rasmus Myrup at forene arbejdsformer fra broderi, billedvævning og snedkeri på Statens Værksteder for Kunst. Hans mål var at syntetisere træet og tråden i nye blandformer.
Unn Aurell Hanssons ophold i grafikværkstedet har handlet om at eksperimentere med at trykke digitalt renderede billeder ved hjælp af fotogravure som en måde at »fremkalde« billederne på.
Pia Jensen har stillet sig selv den udfordring at skabe et rum, som er ét hele og udvikle svar på, hvordan hun forbinder sin rummelige erfaring og tekstile baggrund med nye udtryk i andre materialer. Hendes mål er at skabe en udstilling, der viser værker,… Læs mere