Andre projekter
På SVK skal billedkunstner Ib Monrad lave ophæng til værker til udstilling på Carnegie Art Award 2013 i Stockholm. Værkerne er meget store tusch- og oliemalerier af byer og landskaber set i et ekstremt og bearbejdet perspektiv. Hans inspiration stammer fra mødet mellem kinesisk landskabsmaleri… Læs mere
Projektet er en udforskning af materialitet inden for den fotografiske proces. Med udgangspunkt i alkymistiske traditioner, trykkes der med en emulsion, der gennem opvarmning langsomt tones frem fra transparens.
Tekstildesigner, Margrethe Odgaard, modtog i februar Torsten og Wanja Söderbergs pris 2016, og får i den forbindelse en soloudstilling på Rösshka Museet i Göteborg. På SVK har Margrethe arbejdet på døren Rite-Rite, som skal med på udstillingen, der åbner til november.