Videoværker til soloudstilling på Galleri Mogadishni.
Andre projekter
Med sine kultegninger behandler Peter Voss-Knude krigserfaringer hos en håndfuld soldater fra Gardehusarkasernen i Slagelse. Kullets irreversible natur gør, at han hele tiden må forholde sig til kullets markante aftryk og de valg, han tager undervejs. En nådesløshed, der passer godt med krigsmotiverne.
I det store atelier på øverste etage arbejder Karin Birgitte Lund på en serie værker, som skal forskønne 5. sal i Radiohuset på Frederiksberg. Ud fra nære detaljer, hun har fundet i danske kirkeudsmykninger, danner hun nye kompositioner og abstrakte mønstre på papiret.
Dette ophold har primært været dedikeret til udviklingen af en større papirinstallation, der kombinerer monotypi, broderi og tegning. Værket kortlægger min families migrationsruter og undersøger, hvordan man kan fortælle en historie, præget af fragmentering og tab.