Udstilling på Randers Kunstmuseum i 2009
Andre projekter
Rosanne van Klaveren producerer en interaktiv roadmovie, hvor improviseret historiefortælling, surround optagelser og interface design er de bærende elementer. På grænsen mellem virkelighed og fiktion vil hun fortælle en sand historie. I sin elskede Lada Niva vil Rosanne tage turen til Rusland for at forære… Læs mere
I forbindelse med solo-udstillingen I Imagined that Things Were Speaking på MSU, Museum of Contemporary Art i Zagreb, er billedkunstner Nanna Debois Buhl igen rykket ind på SVK, hvor hun arbejder med fotografiske teknikker og finpudser udstillingen, der åbner i Kroatien til efteråret.
Kunstnergruppen Artnode har siden 1990’erne arbejdet med digital kunst og er på den baggrund blevet inviteret til at udstille i Den Frie Udstillingsbygning. På SVK har de forberedt udstillingen 404 Not Found, der åbnede 20. januar.