Andre projekter
I konserveringsværkstedet har konservatorerne Tom Egelund og Dawid Poplawski foretaget en gendublering af et epitafiemaleri fra 1737 over Rothenburg familien. Epitafiet hænger normalt i Sct. Bendts kirke i Ringsted. Kirken døjer med fugtproblemer, og en af grundene til, at maleriet skulle gendubleres, var, at den… Læs mere
I det lille lerværksted har Camilla Thorup lavet flere keramiske skulpturer. De skal vises dels på Galleri Specta i København og dels på CLAY Keramikmuseum i Middelfart.
Andrea Jespersen har arbejdet i foto og mørkekammeret samt på træværkstedet for at udvikle teknikker til gavn for fremtidige værker. Hendes processer fusionerer analogt fiberbaseret fotografi, tegning og træ.