Andre projekter
Tove Storch laver på Statens Værksteder en prøveopsætning af en installation til udstillingen Spatium på KUMU i Tallin, som åbner i januar 2012. Installationen består af 4 stykker silke spændt ud over en afstand på næsten 9 meter. Tove Storch bruger sit ophold til at… Læs mere
Med projektet INVISIBLE OBJECTS arbejder billedkunstner, Kristoffer Ørum, på at fremstille en række hverdagsobjekter med indstøbt elektronik i jesmonite til en udstilling på Prince Gallery. Sideløbende med det udformer han en arkitektonisk model til et udsmykningsprojekt på en folkeskole.
På træværkstedet har Villiam Miklos Andersen skabt en serie af skulpturelle urinaler i massivt egetræ. Værkerne er approprieringer af urinaler, som forefindes på tyske rastepladser og danner samtidig billedramme om grafiske dybtryk, produceret på det grafiske værksted.