Andre projekter
Ét års fotografisk notationsarbejde fra rejser til bl.a. Patagonien, Grønland og Himalaya, lysbehandles med en iphone i mørkekammeret på SVK, hvor fotograf Erik Steffensen eksperimenterer med større formater.
Arkitekt Rune Bundgaard trækker elementer ud af keramikkens verden og overfører dem til en arkitektonisk kontekst. På lerværkstedet udvikler han klinker af murstensler, som skal fungere som facadebeklædning til huse. Han eksperimenterer med lerets stoflighed, stenenes format, overflade og geometri og udvikler et ophængningssystem.
Andrea Jespersen har arbejdet i foto og mørkekammeret samt på træværkstedet for at udvikle teknikker til gavn for fremtidige værker. Hendes processer fusionerer analogt fiberbaseret fotografi, tegning og træ.