Andre projekter
I Store Formater har Camilla Berner både modelleret støbeforme til en skulpturel elletræspejling og arbejdet med sin kortlægningsfigur af Bellinge Fælleds underjordiske strukturer for den nye bydel. Det stedslige og lokalforankrede er gennemgående tilgang for hendes skulpturer.
it’s ALL WHITE 2 er en fortsættelse og videreudvikling af projektet It’s ALL WHITE 1 – en fotografisk installation med udgangspunkt i fotografier af indlandsisen i Grønland og videnskabelige billeder fra Niels Bohr Instituttet.
Den skotske kunstner Kevin Malcolm’s soloudstilling Decorative border skal udstilles på Galleri KANT. Han har derfor arbejdet på SVK og skabt en række supplerende objekter til udstillingen. Jan. 2015 Decorative border er Malcolms første soloudstilling på KANT. Udstillingen er en videreførelse af det igangværende… Læs mere