“A Seedbank – Copenhagen Wasteland Preservation” – er en skulpturel bearbejdelse af en frøbank i lille skala. Den opbevarer og fremviser frø fra en byggetomt på Nørrebro i København – 130 forskellige arter ialt. Værket skal vises på udstillingen DEEP GREEN på Den Frie Udstillingsbygning. En udstilling om klima, som Camilla Berner selv kuraterer i samarbejde med billedkunstner Sebastian Schiørring.
Andre projekter
Marianne Jørgensen finder sin inspiration i naturen og arbejder med levende og plastiske materialer: ler og mos. I keramikværkstedet arbejder hun på tre forskellige projekter: Hun udvikler prototyper til organiske mursten til en podehave. Hun syr lange baner af mos sammen til en stor trompetformet… Læs mere
Billedkunstner, Andreas Rasmussen, og arkitekt, Andreas Skov Petersen, har arbejdet på en meget lang og lav divan til REFORM Design Biennale 2016.
På ARM-væven i Væveværkstedet arbejder Anne Mette Larsen på den første af fire friser, hvis form og idé udspringer af en rejse til Moskva, som Anne Mette foretog i 2013. De fire friser er 3. og sidste del af projektet ”Auf der anderen Seite”. Et… Læs mere