Rose Eken arbejdede i sommer på at gengive det legendariske band Motörhead’s set-up i ler ned til mindste detalje. Hun udstiller for øjeblikket hos MOHS exhibit.

Rose Eken arbejdede sommeren over i Lerværkstedet på at genskabe det legendariske band Motörhead’s set-up i mindste detalje.

> Everything Louder than Everything Else

Billedkunstner Vivi Linnemann arbejdede i Metalværkstedet med sin skulptur “Möchtegern” til Skulpturbiennalen 2012 i Kongens Have.

> Möchtegern i projektdatabasen

Billedkunstner Lise Seier Petersen skal udstille i Officinet og arbejder derfor i Lerværkstedet med at fremstille værkerne af blandt andet papirler, fiberbeton og pibeler.

> Forskydninger i tid og rum

Designer Jonas Lyndby arbejder, i samarbejde med tekstildesigner Jacob Bille, på en stol til Snedkernes Efterårsudstilling.

> Grå stol

Billedkunstner Kate Skjerning arbejdede i Store Formater med værker til Janusbygningen i Tistrup.

Ebbe Stub Wittrup og Troels Sandegård arbejder indtil jul i Formeriet, hvor de har lavet deres eget “paranormale” laboratorium.

Catherine Aitken er årets Time to Design prisvinder og arbejder i Tekstilværkstedet på en udstilling til Normann Copenhagen.

Billedkunstner Emil Salto arbejder i SVKs sort/hvid mørkekammer på et projekt, der er baseret på idéen om et rigidt, matematisk system fejllæst som poesi.

> The Institute of Bioinformation


