Andre projekter
Mads Hyldgaard Nielsens arbejde i Anne Marie Carl Nielsens atelier består i at modellere formerne til en dekonstrueret stuk-ornamentik, der skal løbe igennem udstillingen som et installatorisk greb. Værket spreder sig således over vægge og lofter og indrammer deslige malerierne.
I foto- og grafikværkstedet har Laila Svensgaard udviklet og produceret værkserien ”Death of The Milky Way” i teknikken fotogravure til en duo-udstilling i Danske Grafikeres Hus. Udstillingen tager tematisk afsæt i årene omkring 1880, som bl.a. er det årti, hvor fotogravuren fik sit kommercielle gennembrud.
Skals tæppet er en udsmykningsopgave for Skals Højskole, støttet af en række fonde og udført på Statens Værksteder for Kunst i perioden 1. november ’24 – 25. marts ’25.