Andre projekter
Lotte Gertz har arbejdet på grafisk værksted med eksperimentelle træsnit i stort format. Hun har arbejdet med forskellige raderingsteknikker som blødgrund, akvatinte og koldnål på japansk papir og kobbertryk.
Mette Ussing er tilbage på SVFK for at printe billeder fra Nepal, taget i perioden 1972-74, og nyere billeder af selvsamme steder. Billedserien skal sætte opmærksomhed på tid – hvad tid gør ved folket, miljøet og arkitekturen.
Laura Baruëls projekt er et udstillingsprojekt med eksperimenterende tekstil- og beklædningsdesign. Projektet skal udstilles på Kunstindustrimuseet i forbindelse med, at museet laver en større udstilling af deres 1700-tals samling. Udstillingens omdrejningspunkt er 1700-tallets særlige interaktion mellem forskellige kulturer. I projektet ”With Love from China” arbejder… Læs mere