Andre projekter
Sian Kristoffersen har arbejde i atelier Store Formater på sin hidtil største soloudstilling til Den Frie på Oslo Plads i København.
Billedkunstner Julie Boserup arbejder på nye værker til udstillingen “Ung dansk fotografi” på Fotografisk Center. Julie arbejder med rumlige collager af fundne og egne fotografier. Til dette projekt er der tale om meget store collager med udgangspunkt i billeder af brutalistisk arkitektur i København, og… Læs mere
Trine Struwe har arbejdet i Statens Værksteders udendørs atelier, Huggegården, på en serie af skulpturer, der tager udgangspunkt i typografi. Det negative rum i vores skriftsprog som luften i o’et, bollen over å’et osv., har været omdrejningspunktet. Nærmere bestemt mellemrummene, hullerne og åbningerne.