Jens Haaning vil under sin arbejsperiode på Statens Værksteder både arbejde med fysiske eksperimenter med forskellige af sine allerede eksisterende værker og med nye eksperimenter og værkproduktioner i store formater. Kunstneren arbejder i formater, der spænder fra alt fra A4 ark og op til objekter på eksempelvis 3 x 8 og 7 x 7 meter.
Andre projekter
Cecilie Skov har arbejdet i metalværkstedet på en serie nye skulpturer i vævet metaltråd, som man normalt bruger i industrielle filtre.
I Konserveringsværkstedet renoverer konservator Winnie Odder to rammer fra Marstal Søfartsmuseum. Rammerne måler 150 x 220 og 165 x 230 cm., og omgrænser to værker lavet af marine- og grønlandsmaleren J.E. Carl Rasmussen omkring 1880. Rammerne, formoder Winnie, er fra samme periode. Under et besøg… Læs mere
Honey Biba Beckerlee har før været optaget af at kombinere videnskab og kunsthåndværk og “knyttet kaosteori” og “vævet kvantemekanik”. På dette ophold udvikler hun en serie vævninger kaldet ”time warp / warp time”. Warp har en dobbeltbetydning og kan både være trend på en vævning… Læs mere