Under sit ophold på Statens Værksteder vil Merete Erbou Laurent arbejde videre med sine håndvævede tæpper og løbere (ses bl.a. i Crafts Collection 13, 09) i en eksperimenterende retning. Det skal ske ved at anvende nye teknikker og teknologier, der kan bringe tæpperne ind i en konceptuel, kunstnerisk kontekst.
Andre projekter
Krista Rosenkilde arbejder på en underjordisk skulpturinstallation til den internationale skulpturudstilling Sculpture By The Sea ved Århus. Udstillingen er arrangeret af Aros. Skulpturinstallationen simulerer en kløft i jorden. Krista kalder den for Deep Cut og beskriver den som et ”fiktivt naturfænomen”. Deep Cut er i… Læs mere
Under sit ophold på Statens Værksteder laver Julie Boserup værker specielt udviklet til Traneudstillingens karakteristiske rum. Med udgangspunkt i billeder af huse fundet i Gentofte lokalarkiv, vender hun byggeprocessen på hovedet. Julie Boserup sammenholder arkivbilleder, byggetegninger og konkrete rum i foldede lag af papir –… Læs mere
Under et 2 måneder langt udviklingsforløb i atelier plan 5, har Ellen Ahnfelt-Rønne skabt en serie af ni vævninger i silke.