Billedkunstner Henrik Capetillo skal færdiggøre et skulpturprojekt bl.a. med henblik på et fremtidigt bogprojekt.
Andre projekter
Marie Søndergaard Lolk og Anne-Mette Schultz har under opholdet på Statens Værksteder produceret nye værker til udstillingen Skald hos Simian i Ørestaden. De har bl.a. udarbejdet et antal bænke, hvor mdf-konstruktionen er tænkt til at være ‘usynlig’ holder for et polstret sæde.
Udstillingen på Mogadishni bestod af nye billeder, som dels var blevet til i hjembyen New York, dels under den halvanden måned lange arbejdsperiode i gæstebolig og atelier på Statens Værksteder, som kunstneren havde fået tildelt op til udstillingens åbning.
Trine Struwe har arbejdet i mørkekammeret på en serie nye værker til en gruppeudstilling i Formation Gallery i sommeren 24.