Andre projekter
Miriam Kongstad har på metal- og serigrafiværkstedet udarbejdet en ny installation til Fuglsang Kunstmuseum. Hun deltager i gruppeudstillingen, Anden Krop, der bearbejder forbindelsen mellem følelser og kroppe tematisk.
Nicolai Howalts udstilling Light Break – Photography / Light Therapy er et dokumentarisk og æstetisk sammenstød mellem fotografi, videnskab og billedkunst. Jan. 2015 I fotoværkstedet har han benyttet mørkekammeret til at fremkalde fotografier til en soloudstilling hos Martin Asbæk Gallery i starten af 2015. Udstillingen skal… Læs mere
Vores undersøgelser på Statens Værksteder for Kunst har drejet sig om at ændre pladeformatet til større voluminer, som vi efterfølgende har bearbejdet til møbler og vaser.