Designer Johan Carlsson og arkitekt Courtney Coyne-Jensen skal producere en pavillon til The World Outgames. Pavillonen skal være en del af OutcitiesRoute, som foregår fra d. 25. juli til d. 2. august 2009. Projektet tager sit udgangspunkt i ønsket om at skabe et event-rum unikt rettet mod kvinder. Pavillonen vil komme til at stå ved Frederiksholms kanal og vil bestå af en scene, cafe, bar/lounge og infopoints.
Andre projekter
Projektets mål har været at skabe rumlige, visuelle dramaturgiske forløb og synliggøre scenekunstens rumlige dimension. Vi brugte opholdet i Frederiksholms Atelier til at styrkes vores praksis ved at angribe og udfordre eksisterende metoder og formater, som anvendes i scenekunstnerisk proces.
Billedkunstner Elizabeth McTernan er optaget af den videnskabelige tilgang til opmåling af forskellige aspekter af virkeligheden, særligt afstande. Med Restless North projektet har hun sat sig for at opmåle en kystlinje. En opgave, hun mener, på sin vis er komplet umulig og absurd, men som… Læs mere