Billedkunstner Christian Schmidt-Rasmussen skal under sit ophold på Statens Værksteder forberede værker til en soloudstilling på Overgaden, som ligger fra d. 24. april til d. 13. juni 2010. Udgangspunktet for udstillingen er en dagbog, hvor Christian Schmidt-Rasmussen befinder sig “som en forvirret vampyr i det danske kunstmiljø” (fra Overgadens udstillingsbeskrivelse).
Andre projekter
I forbindelse med en udstilling til Kunstpakhuset har billedkunstner og musiker, Maj Kjærsig, arbejdet på metalværkstedet med at producere intuitivt bøjede kroge, inspireret af S-kroge, der vil fungere som ophæng til keramiske plader.
Under sit ophold havde Giles Hodge Gilbert sin base i fotoatelieret. Her fandt han ro til sit ambitiøse projekt, som omfattede både farvefotografier, sort-hvid-fotos, flydende kameraer, mindre videosekvenser, tekst og tegninger. Nogle af de udstillingselementer, som indgik i udstilling i Spark Galleri, udførte han på tidligere tidspunkter, så opholdet… Læs mere
Jeppe Sleeping er titlen på en ny serie kobbertryk, som Jóhan Martin Christiansen udvikler og arbejder på i det grafiske værksted i perioden 22. april – 27. maj 2024. Serien udstilles i det kunstnerdrevne udstillingssted Bonne Espérance på Vesterbro fra 22. juni 2024.