Med udgangspunkt i fotografier af himmel, hav, klitter m.m. skal væver Puk Lippmann fremstille 16 tæpper til gulvene i Klitgården i Skagen. Klitgården fungerer i dag som refugium for kunstnere, forfattere og videnskabsfolk, og opgaven med at væve tæpper til refugiet har Puk Lippmann fået af Ny Carlsbergfondet.
Andre projekter
Til udstillingen “Den uvidende lærer” skal Olga Benedicte skabe en større lydinstallation bestående af 12 sæbeskulpturer med inkorporerede højtalere. Lydinstallationen vil manifestere sig som et kakofonisk orkester af menneskeskabte vibrationer. Aug 20 Mellem skulpturerne vil kablerne være synlige, som et rhizomatisk rodnet, der forbinder skulpturerne… Læs mere
Den tyske billed- og performancekunstner, Stella Geppert, har en arkæologisk tilgang til kroppens tilstedeværelse i rum. Hendes arbejde i SVKs største atelier, Turboladen, har været centreret om en performance, der i samarbejde med Den Frie Udstillingsbygning, er på Danehallernes program under festivalen Close Encounters
Med inspiration fra Venezuela arbejder billedkunstner, Mie Olise Kjærgaard, på en serie store malerier ud fra det arkitektoniske begreb ’uærlige konstruktioner’. Værkerne skal vises på solo-udstillingen DECEITFUL STRATEGIES på Vesthimmerlands Kunstmuseum i september.


