Andre projekter
Billedkunstner Tina Maria Nielsen har længe ønsket at indgå i et kunstnerisk samarbejde med de to tyske kunstnere Antonia Low og Stella Geppert, der tidligere har udstillet i det kunstnerdrevne udstillingssted Skulpturi. Dette realiseres nu i Kunsthal Nords rustikke rammer med en stedsspecifik fællesudstilling.
Med titler såsom ‘A portable awaiting bar’ (En mobil ventebar), ‘Tables for confrontation or conversation’ (Borde for konfrontation og samtale) og ‘Head rest’ (Hovedstøtte), kombinerer Kalim Yoons nye træobjekter møblers gængse funktion med menneskelige aspekter og følelser som udmattelse, forvirring, frustration, indadvendthed mm. Kunstnerens nye arbejder består ikke… Læs mere
Stine Bidstrups ophold på Statens Værksteder har været brugt til produktion af en nyudviklet, hængende glas- og lysinstallation, som skal videre til New York gennem et samarbejde med FUMI Gallery i London.