Andre projekter
Stefan Bakmand Andersen har på statens værksteder arbejdet med bevidsthedens skjulte fænomener, det underbevidste og at forestille sig en tænkning udover det menneskelige. Hvordan dyr, planter og organismer tænker. Hvordan billeder tænker. Det har været et stort udviklingsarbejde, som i første omgang skal munde ud… Læs mere
Den dansk-finske billedkunstner Anna Taina har haft ophold i Formeriet og metalværkstedet for at skabe en installation til soloudstillingen Kaleidoscope i Viborg Kunsthal.
Pia Rönicke er optaget af de spor, planter og træer sætter, og det sprog, vi har for det. I projektet, Future Horizons, tager hun udgangspunkt i planten, Polygonum tinctorium, som også går under navnet Japansk Indigo – på koreansk 쪽.