Andre projekter
Emilie Carlsen har på atelier plan 3 arbejdet med tilblivelsen af en række nye værker i tekstil og på papir. Serien har hun valgt at kalde VORTEX – The Sum Series.
Arkitekt, Else-Rikke Bruun, og billedkunstner, Malene Bach, arbejder på at videreudvikle projektet Foldable Sidetable, der oprindeligt blev udført til åbningsudstillingen af design- og kunstgalleriet SUPEROBJEKT i 2013.
Nygårds Maria Bengtsson og Mai-britt Amsler har sammen haft ophold i det tekstile værksted, hvor de har eksperimenteret med remazolfarvetryk på forskellige tekstiler. Hovedformålet har været at sammenligne de reaktive Remazolfarver med de høj-reaktive Procionfarver. Bliver resultatet det samme, og er fikseringen af de højreaktive… Læs mere