Andre projekter
Mads Hyldgaard Nielsens arbejde i Anne Marie Carl Nielsens atelier består i at modellere formerne til en dekonstrueret stuk-ornamentik, der skal løbe igennem udstillingen som et installatorisk greb. Værket spreder sig således over vægge og lofter og indrammer deslige malerierne.
Billedkunstner Lærke Lauta har de sidste ti år arbejdet intensivt med videokunst. Under sit nyligt afsluttede ophold på Statens Værksteder var det dog pensler og lærreder, hun havde trukket frem, for således at genoptage og videreudvikle sit arbejde med maleriet. På tre måneder blev det… Læs mere
Med udgangspunkt i 30 basisraderinger (store og små) fra både Bornholm og Italien har jeg i grafisk værksted ætset dem, eksperimenteret med ætsetider og videreudviklet de enkelte raderinger med farveplader i akvatinteteknikken. Alle raderinger har jeg trykt i farver.