En tretrins baroktrappe med to sidetrapper skal restaureres til opsætning i Vor Frelsers Kirke på Christianshavn. Konservator Theis Dich Abrahamsens opgave går ud på at udskifte nyere stødtrin med egetræstrin, udlusning af søm/skruehuller og afslag efter mange års brug og en afsluttende opstramning af konstruktionen.
Andre projekter
Marie Bancks har arbejdet på metalværkstedet med udstillingen Mørkt stof, der vises i ankomsthallen Not Quite Konsthall, Sverige, fra den 1. maj – 15. september 2022.
Med inspiration fra Dan Turèlls digt Hyldest til hverdagen og et kig på egne hverdagsrutiner skaber designer Alvilde Holm en lampe i stål, der afspejler de farver og følelser, hun forbinder med lysets skift i løbet af dagen. Lampen skal udstilles på Stockholm Furniture &… Læs mere
I Turboladen arbejder Charlotte Thrane på sit bidrag til Sculpture by the Sea. En kunstevent hvor en række værker over fire uger placeres langs en sti ved kystlinjen i Aarhusbugten. De skulpturelle værker er stedsspecifikke og går i dialog med omgivelserne. Charlotte Thranes bidrag er… Læs mere