Andre projekter
Aia Sofia Coverley Turan har, under sit ophold i atelier Store Formater, arbejdet på en serie skulpturelle værker til udstillingen, To be a place that has no center, i Huset for Kunst og Design, Holstebro.
I projektet ’OBJECTS OF USE’ undersøger arkitekt, Anne Dorthe Vester, og møbeldesigner, Maria Bruun, møblet som et fragment af en rumlig arkitektonisk kontekst. Her stilles spørgsmål ved, hvor vidt projektet er et rum, en bygning, et møbel, en scenografi eller en dekoration. Oktober 2014 Projektet består af… Læs mere
Til sin bænk Hyōmen har Rasmus Fenhann arbejdet med en tredimensionel struktur i siddefladen. CNC-fræseren giver ham en præcis udskæring, men maskinen er blot første trin i en række forarbejdninger, hvor Rasmus både bruger ziehklinge, specialdrejede pudseklodser og japanske fiberbørster til at tilpasse overfladen.