Designer Henrik Sørig Thomsen skal bruge sit ophold på Statens Værksteder til formeksperimenter med stole, der primært er fremstillet af træ.
Andre projekter
Billedkunstner og billedhugger Sif Itona Westerberg har på metalværkstedet arbejdet med at forme aluminiumsstænger til trælignende skulpturer, som skal indgå i hendes første større soloudstilling Fountain på Tranen i Hellerup.
Keramiker Susanne Hangaard udfører en række keramiske objekter til sin første soloudstilling, som vises på Officinet i 2011 (Danske Kunsthåndværkeres udstillingssted i Bredgade). I arbejdet med objekterne tager Susanne Hangaard udgangspunkt i et digt af Inger Christensen, ”Jeg sidder på min fornufts lille gren” fra… Læs mere
Bissenbakkers ophold på indfarvningsværkstedet har handlet om afblegning af ægte gulvtæpper. Gulvtæpperne er en del af udstillingen ‘Staring at the Sun’ på Magenta Gallery. Udstillingen tager udgangspunkt i maleri, og gulvtæpperne undergår den samme proces, som malerierne, der er afbleget med natriumdithionit.