Rasmus Danø laver nye grafiske arbejder, der omhandler landskabet som visuel og mental metafor. I projektet på SVK vil han særligt fokusere på motivbegreber som korridorer, gravsten og tecno-søer, der perspektivisk og mentalt skaber illusionen om en ind-eller udgang til ”noget andet”, som en slags bro mellem tilstande og muligheder.
Andre projekter
Siden februar 2017 har den danske fotojournalist Miriam Dalsgaard fulgt og dokumenteret hverdagslivet i Mjølnerparken på Nørrebro. Det er et sjældent set indblik i den helt almindelige hverdag, der udspiller sig i et ikke helt almindeligt boligområde
Når Lisbet Friis arbejder, tænker hun altid i farver. Alt hvad hun laver, har noget med farver at gøre, og hendes projekt ”Copenhagen Colors” er ingen undtagelse. Med fotografier og gouachemaling undersøger hun byens farver. Nov. 2014 Projektet startede med, at Lisbet cyklede rundt og… Læs mere
While at the SVFK workshops, Scott William Raby produced several objects for his upcoming solo-project Proxy Harbor Environs at OXER in Ebeltoft, Denmark.