Rasmus Danø laver nye grafiske arbejder, der omhandler landskabet som visuel og mental metafor. I projektet på SVK vil han særligt fokusere på motivbegreber som korridorer, gravsten og tecno-søer, der perspektivisk og mentalt skaber illusionen om en ind-eller udgang til ”noget andet”, som en slags bro mellem tilstande og muligheder.
Andre projekter
På atelieret Store formater åbner du døren ind til et univers af papskulpturer og store akrylmalerier på væggene. Billedkunstner Christian Schmidt-Rasmussen har fyldt de 140m2 med en stor kunstproduktion til to udstillinger på henholdsvis Galleri Kant og Møstings Hus.
Med ‘Det materielle fotografi’ ønsker Christine Clemmesen at fremhæve det, der karakteriserer et fotografi på den ene side som proces og på den anden som objekt.
Rødder er den del af vegetationen, der som regel ligger under jorden og derfor er ude af syne. Men når man indimellem får et kig ned i de underjordiske lag, åbenbarer der sig et virkelig fascinerende, smukt og magisk univers.