Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Områdeudvalg og værkstedsråd

SVFK ledes og drives af en lille gruppe mennesker dedikeret til værkstedsspecialer, kommunikation og administration. Ansvaret for ansøgningsprocessen og kunstfaglige spørgsmål ligger i Værkstedsrådet, der består af repræsentanter fra de to faglige områdeudvalg.
NB! Ny udvalgsstruktur med kun to områdeudvalg afløser de nuværende fire udvalg fra august 2020.

Medlemmer af værkstedsrådet
28. august 2019 – august 2020

Formand: Billedkunstner, Jens Bohr

Næstformand:
Designer, Ane Lykke

Keramiker, Gitte Jungersen

Konservator, Jesper Lund Madsen

Billedkunstner, Gorm Spaabæk

Udpeget af Akademiraadet

 

Udpeget af Akademisk Arkitektforening og Design Denmark i fællesskab

Udpeget af Danske Kunsthåndværkere


Udpeget af Konservatorskolen

 

Udpeget af Akademiraadet

Udvalget for billedkunstnerisk virksomhed
Medlemmer pr. 28. august 2019

Formand: Billedkunstner, Jens Bohr

Udpeget af Akademiraadet
Periode: 29.06.2017 – 31.05.2020

Billedkunstner, Peter Holm

Udpeget af Akademiraadet
Periode: 27.06.2018 – 31.05.2021

Billedkunstner, Tanja Nellemann Kruse

Udpeget af Billedkunstnernes Forbund
Periode: 28.08.2019 – 31.05.2022

Udvalget for design
Medlemmer pr. 28. august 2019

Formand: Designer, Ane Lykke


Udpeget af Akademisk Arkitektforening og Design Denmark i fællesskab
Periode: 29.06.2017 – 31.05.2020

Arkitekt, Karina Mose

Udpeget af KADK og Arkitektskolen i Aarhus i fællesskab
Periode: 27.06.2018 – 31.05.2021

Industriel designer, Henrik Sørig

 

Udpeget af Akademiraadet
Periode: 28.08.2019 – 31.05.2022

Udvalget for kunsthåndværk
Medlemmer pr. 28. august 2019

Formand: Keramiker, Gitte Jungersen

Udpeget af Danske Kunsthåndværkere
Periode: 29.06.2017 – 31.05.2020 (genbeskikket)

Skulptør, Carl Emil Jacobsen

Udpeget af KADK: Skolen for Design + Designskolen Kolding
Periode: 27.06.2018 – 31.05.2021

Tekstildesigner, Iben Høj

Udpeget af Akademiraadet
Periode: 13.12.2018 – 31.05.2022

Udvalget for konservering og restaurering
Medlemmer pr. 28. august 2019

Formand: Konservator, Jesper Lund Madsen

Udpeget af Konservatorskolen
Periode: 29.06.2017 – 31.05.2020

Konservator, Pernille Holm Mogensen

Udpeget af Nordisk Konservatorforbund
Periode: 27.06.2018 – 31.05.2021

Snedkerkonservator, Claus Englund Pedersen

Udpeget af Akademiraadet
Periode: 28.08.2018 – 31.05.2022

Nyhedsbrev

Få ansøgningsfrister, arrangementer og artikler direkte i din indbakke.

Latest News From the Workshops

Deadlines / events / articles

Subscribe to Newsletter