En tretrins baroktrappe med to sidetrapper skal restaureres til opsætning i Vor Frelsers Kirke på Christianshavn. Konservator Theis Dich Abrahamsens opgave går ud på at udskifte nyere stødtrin med egetræstrin, udlusning af søm/skruehuller og afslag efter mange års brug og en afsluttende opstramning af konstruktionen.
Andre projekter
Maj-Britt Boas nye værker er et fotografisk erindringslandskab, der trækker på hendes personlige historie om øen Hven. Okt. 2015 I grafisk værksted arbejder Maj-Britt frem mod en udstilling hos Galleri Specta d. 17. november 2015. En udstilling i samarbejde med maleren billedkunstneren Ulrik Møller. Begge… Læs mere
Dette ophold i fotoværkstedet er en fortsættelse af Charlotte Hjort-Rohdes mørkekammerarbejde tilbage i august 2022. Denne gang var formålet at nå til bunds i sine undersøgelser af papirtyper og fotografiske emulsioner.
Agnete Bertram er inviteret til at deltage i gruppeudstillingen Stilleben på Kunstbygningen i Vrå. Udstillingen spiller op imod samlingens værker, der omhandler opstillinger. Til udstillingen vil jeg skabe et billedtæppe, der er inspireret af en af Sven Engelunds opstillinger, der også kan opleves på udstillingen.… Læs mere