Sammen med Nina Kleivan og Birgitte Sværke Pedersen har Pernelle Maegaard lavet et koncept til Kunsthallen Brænderigården i Viborg. Udstillingen hedder Laboratorium og skal vises fra d. 12. juni 2010 til d.15. august 2010. På Statens Værksteder skal Pernille Maegaard arbejde på et værk i stort format, som skal indgå i denne udstilling.
Andre projekter
A room of one’s own er en gruppeudstilling kurateret af Agnete Bertram og Melou Vanggaard. De udstillende kunstnere er Lui Mokrzycki, Mogens Otto Nielsen, Jon Stahn, Birk Bjørlo, Nicky Sparre-Ulrich, Melou Vanggaard og Agnete Bertram.
Arkitekt, Else-Rikke Bruun, og billedkunstner, Malene Bach, arbejder på at videreudvikle projektet Foldable Sidetable, der oprindeligt blev udført til åbningsudstillingen af design- og kunstgalleriet SUPEROBJEKT i 2013.
Grafiker Pernille Kløvedal Helweg arbejder under sit ophold på grafikværkstedet, SVK, med to projekter i henholdsvis linoleumstryk og kobbertryk. Projekterne udfolder sig over temaet kloge skildpadder og er inspireret af et besøg i Hanois litteraturtempel, som Pernille Kløvedal besøgte i 2003, og som fungerer som… Læs mere