Andre projekter
Som oftest, når Birgitte Thorlacius udfører grafisk arbejde, varierer motiverne over fnug, tidsler, sommerfugle, stankelben, spindelvæv og andre elementer fra dyre- og planteriget. De naturalistiske værker har et simpelt og skrøbeligt udtryk. Dec. 2014 På det grafiske værksted er tegner og grafiker, Birgitte Thorlacius, i… Læs mere
Tekstildesigner Laura Kirk er netop ved at lægge sidste hånd på to vævede værker, en slags rumlige collager, som er en kunstnerisk videreudvikling af hendes afgangsprojekt fra 2016, hvor hun udviklede en konceptuel interiørkollektion til gulv, væg og loft.
I den ene halvdel af grafisk værksted breder der sig et hav af hvide blindpræg på borde og vægge. Her arbejder Maya Peitersen på en soloudstilling til Danske Grafikeres Hus i foråret 2021.